Delta Elektronika SM1500-CP-30 X3 DC Bidirectional Power Supplies
Combining three SM1500-CP-30 DC Power Supplies in parallel a maximum output of 0V – 1500V, 0A – +/- 90A, 45kW. Delta Elektronika’s SM15K series are full bidirectional regenerative series of high-power DC source / sink programmable power supply units based on Delta Elektronika’s grid-tied technology. With our latest DC bidirectional power supply models, we have extended our capabilities to a higher level of 15kW per unit to 900kW when used in a master/slave parallel configuration. Standard feature for these power supplies is Delta’s new Power Recovery [Regeneration] Technology: in sink mode they can return full power back into the grid and, thanks to an efficiency of 95%, there is no need for expensive water-cooling systems. The flexible output covers the output range of five separate power supplies with a traditional rectangular VI-curve.
Flexible Output, Means Better Value
Delta Elektronika 15K series offers users 15kW of output power per 3U unit, each unit has a wide output voltage and a wide output current that can be set any were within their limits as long as the 15kW per unit is not exceeded.
Included As Standard
Bidirectional Power Flow – Source/Sink
Bidirectional power means the same constant power characteristic in the second quadrant for the full 15kW. It operates like an electronic load too: previously Delta’s power supplies would be equipped with an optional power sink capable of absorbing up to 10% of the total energy which was dissipated via internal heat sinks. Now, the power sink is standard and can sink up to 100% of the power without the need for dissipating lots of energy.
Power Recovery Regeneration Technology
Extremely Good Dynamic Response to Load Changes
Inclusive Functionality
Features:
- Bidirectional power supply with standard 15kW source and sink per unit
- Easy Master/Slave parallel operation up to 900kW
- Flexible output with Constant Power characteristics
- Power Regeneration Technology: in sink mode the PSU returns the energy back into the grid
- Very low heat dissipation. Efficiency is more than 95%. No need for expensive cooling systems
- Designed for long life at full power
- Protected against all overload and short circuit conditions
- Operation on wide range of 3 phase AC input voltages
- Ethernet interface, built-in sequencer and web interface are included
- Large user display, menu driven operations
- Durable digital encoders for voltage and current adjustment and menu operation
- EMC surpasses CE requirements; low emission and high immunity
- Low audible noise; temperature controlled by cooling fans
- Ethernet Interface. (STD.)
- Built-In sequencer and web interface. (STD.)
- Simulation Software: Leadless sensing, Internal resistance and PhotoVoltaic simulation. (STD.)
- Durable digital encoders for voltage and current adjustment and menu operation. (STD.)
Specification for single units:
- Input Voltage (3 Phase): 342-528 V AC (48-62 Hz)
- Voltage Output : 0 to 1500V
- Current Output : 0 to +/-30A
- Power Output : 15000W
- Active Power Factor Correction (PFC): Up to 0.996 (at 100% load)
- Efficiency (Sink and Source Mode): Up to 96% (at full load)
- Output Ripple and Spikes: From 10mV rms / 55mV pp
- Regulation: From 2 mV (0-100% load step)
- Recovery Time: From 100 µs (50-100% load step)
- Programming Speed: From 1.5 ms (10-90%)