Delta Elektronika SM70-CP-450 X9 Regenerative Bi-Directional 120kW DC Power Supply 0V – 70V 0A – +/-4050A
Description
Delta Elektronika SM70-CP-450 X9 DC Bidirectional Power Supplies
Combining nine SM70-CP 450 DC Power Supplies in parallel a maximum output of 0V – 70V, 0A – +/- 4050A, 135kW. Delta Elektronika’s SM15K series are full bidirectional regenerative series of high-power DC source / sink programmable power supply units based on Delta Elektronika’s grid-tied technology. With our latest DC bidirectional power supply models, we have extended our capabilities to a higher level of 15kW per unit to 900kW when used in a master/slave parallel configuration. Standard feature for these power supplies is Delta’s new Power Recovery [Regeneration] Technology: in sink mode they can return full power back into the grid and, thanks to an efficiency of 95%, there is no need for expensive water-cooling systems. The flexible output covers the output range of five separate power supplies with a traditional rectangular VI-curve.
Flexible Output, Means Better Value
Delta Elektronika 15K series offers users 15kW of output power per 3U unit, each unit has a wide output voltage and a wide output current that can be set any were within their limits as long as the 15kW per unit is not exceeded.
Included As Standard
Bidirectional Power Flow – Source/Sink
Bidirectional power means the same constant power characteristic in the second quadrant for the full 15kW. It operates like an electronic load too: previously Delta’s power supplies would be equipped with an optional power sink capable of absorbing up to 10% of the total energy which was dissipated via internal heat sinks. Now, the power sink is standard and can sink up to 100% of the power without the need for dissipating lots of energy.
Power Recovery Regeneration Technology
Extremely Good Dynamic Response to Load Changes
Inclusive Functionality
Features:
  • Bidirectional power supply with standard 15kW source and sink per unit
  • Easy Master/Slave parallel operation up to 900kW
  • Flexible output with Constant Power characteristics
  • Power Regeneration Technology: in sink mode the PSU returns the energy back into the grid
  • Very low heat dissipation. Efficiency is more than 95%. No need for expensive cooling systems
  • Designed for long life at full power
  • Protected against all overload and short circuit conditions
  • Operation on wide range of 3 phase AC input voltages
  • Ethernet interface, built-in sequencer and web interface are included
  • Large user display, menu driven operations
  • Durable digital encoders for voltage and current adjustment and menu operation
  • EMC surpasses CE requirements; low emission and high immunity
  • Low audible noise; temperature controlled by cooling fans
  • Ethernet Interface. (STD.)
  • Built-In sequencer and web interface. (STD.)
  • Simulation Software: Leadless sensing, Internal resistance and PhotoVoltaic simulation. (STD.)
  • Durable digital encoders for voltage and current adjustment and menu operation. (STD.)
Specification for single units:
  • Input Voltage (3 Phase): 342-528 V AC (48-62 Hz)
  • Voltage Output : 0 to 70V
  • Current Output : 0 to +/-450A
  • Power Output : 15000W
  • Active Power Factor Correction (PFC): Up to 0.996 (at 100% load)
  • Efficiency (Sink and Source Mode): Up to 96% (at full load)
  • Output Ripple and Spikes: From 10mV rms / 55mV pp
  • Regulation: From 2 mV (0-100% load step)
  • Recovery Time: From 100 µs (50-100% load step)
  • Programming Speed: From 1.5 ms (10-90%)
  • Output Voltage and Current Stability: 50.10-6 / 80.10-6
  • MTBF: 500.000 hrs
  • Operating Ambient Temperature: -20 to +50 ºC
Product Videos
    Standard Hardware Accessories
Documentation
SM15K Specifications
Model SM70-CP-450 SM210-CP-150 SM500-CP-90 SM1500-CP-30
Output
Voltage 0-70V 0-210V 0-500V 0-1500V
Current -450 – 450A -150 – 150A -90 – 90A -30 – 30A
AC Input
AC Single Phase 48-62Hz 342-528V 342-528V 342-528V 342-528V
AC rated voltage range 380-480V 380-480V 380-480V 380-480V
AC rated frequency 50/60Hz 50/60Hz 50/60Hz 50/60Hz
AC rated Current Max. 27A Max. 27A Max. 27A Max. 27A
Current (400V / 3ph, 15kW) 23A 23A 23A 23A
power factor, 15kW, 7.5kW 0.996 / 0.988 0.996 / 0.988 0.996 / 0.988 0.996 / 0.988
Internal Fuses 30AT 30AT 30AT 30AT
standby input power (Vo=Io=0) 96W 96W 96W 96W
standby input power (Vo=Vmax) 180W 180W 180W 180W
Regulation
Load 0 – 100% 6mV 5mV 4mV 10mV
Line 342 – 528 V AC < 1 mV < 1 mV < 1 mV < 1 mV
Humidity maximum 95% RH, non condensing, up to 40 °C
maximum 75% RH, non condensing, up to 50 °C
maximum 95% RH, non condensing, up to 40 °C
Storage temperature – 40 to + 85 °C – 40 to + 85 °C – 40 to + 85 °C – 40 to + 85 °C
AC Terminals (CON A) screw terminals for wire 4 mm2
, 3 phase + earth (no neutral)
screw terminals for wire 4 mm2
, 3 phase + earth (no neutral)
screw terminals for wire 4 mm2
DC Terminals (CON B1 & B2) M12 bolts M8 bolts M8 bolts M8 bolts
Dimensions 132 x 483 mm (19″, 3 U)
128 x 448 x 591 mm (excluding feet)
132 x 483 mm (19″, 3 U)
132 x 483 mm (19″, 3 U)
132 x 483 mm (19″, 3 U)