Rental Kikusui PXB20K-1000 Regenerative Bi-Directional 20kW DC Power Supply 0V – 1000V 0A – +/- 60A
Prices shown are weekly rental rates.
You will be charged weekly until the items are returned
Out of stock
Description
Kikusui PXB20K-1000 Regenerative Bi-Directional DC Power Supply
The PXB series of bidirectional high-capacity DC power supplies condenses a 20 kW large-capacity output into a 3U-size chassis. Not only handling high voltages of 1500 V, but also capable of both power and regeneration in both directions in a single unit. We provide a new power supply test environment for electrical and electronic equipment that is becoming increasingly high-powered. In addition, a variety of analogue, digital, and communication interfaces are provided for optimal operation at any stage of research, development, and manufacturing! A new generation of bidirectional DC power supplies that support the progression of advanced technologies.
Key Features
  • High power density: 20 kW in 3U size
  • A single unit handles both power and regeneration
  • Rated output voltage 50 V/ 250 V/ 500 V/ 1000 V/ 1500 V
  • Select a model with an input voltage from 200 Vac (3-phase) or 400 Vac (3-phase)
  • Continuous operation at rated power at ambient temperature of 50°C (Excluding some models)
  • Up to 25 units (500 kW) can be operated in parallel *Please contact us if you wish to operate more than 10 units in parallel.
  • Equipped with a touch panel display
  • LAN, USB, RS232C, external analogue control (isolated type) standard
  • Regenerative function (on-site)
  • External control I/O is standard for both NPN and PNP type PLCs
Applications
Product Images
Output power range 2 to 3 times mains-powered operation
Achieves high-speed rise and fall times
Highly stable operation with high resistance to capacitive loads
Optimized for different purposes and applications, with selectable response speeds
Up to 25 units can be operated in parallel, achieving 500 kW *
Including master machine, up to 25 units (500 kW) can be operated in parallel. Connection is with one-control parallel operation, and the panel of the master machine can control and display the entire system. With the automatic recognition function, the need for complicated settings is eliminated, allowing the construction of high-capacity systems.
Product Videos
    Standard Hardware Accessories
Documentation
Item PXB20K-50 PXB20K-250 PXB20K-500 PXB20K-1000 PXB20K-1500
Environmental conditions Operating environment Indoor use, overvoltage category Ⅱ
Operating temperature 0 °C to +40 °C (+32 °F to +104 °F) 0 °C to +50 °C (+32 °F to +122 °F)
Operating humidity 20 % RH to 85 % RH (no condensation)
Storage temperature -25 °C to +60 °C (-13 °F to +140 °F)
Storage humidity 90 % RH or less (no condensation)
Altitude Up to 2000m
Cooling method Forced air cooling using fan
Withstanding voltage Between input and GND 2200 Vac for 1 minute
Between input and output 2200 Vac for 1 minute *1
Between output and GND 500 Vdc for 1 minute 1000 Vdc for 1 minute 1800 Vdc for 1 minute 1800 Vdc for 1 minute 3000 Vdc for 1 minute
30 MΩ, 500 Vdc
Insulation resistance Between input and GND 30 MΩ, 500 Vdc
Between input and output 30 MΩ, 500 Vdc 30 MΩ, 600 Vdc 30 MΩ, 1000 Vdc 30 MΩ, 1000 Vdc
Isolation voltage ±250 V ±600 V ±1000 V ±1000 V +2000 V/-1000 V