Lab-Power LAB-DC45-800/35 DC Power Supply 0-45V 0-800A 35kW
Description
Lab-Power LAB-DC45-800/35 DC Power Supply
The Lab-Power 19-Inch 6U Rack-Mountable Model LAB-DC 45-800/35 is a 0-45 Volt 0-800A 35kW CC,CV,CR and CP Industrial DC Power Supply.
Features:
  • High power density: Up to 35kW in a 6U package
  • Voltage 0-45 Vdc
  • Current range: 0-800 Adc
  • High efficiency operation: Up to 94%
  • Isolated user I/O circuitry
  • RS-232, LAN interface standard
  • GPIB, USB optional
  • web-server
  • OVT, Vlimit and Ilimit protection
Documentation
Output Ripple
Voltage ripple (mVpp) 20MHz 40 80 140 140 900 350 350 400 850 900
Voltage ripple (mVpp) 300kHz 15 35 60 60 400 250 250 300 500 550
Voltage ripple (mVrms) 20MHz 15 35 60 60 400 150 150 150 150 200
Voltage ripple (mVrms) 300kHz 10 25 40 40 300 100 100 100 100 150
Current Ripple (App) <0.5% of F.S. of Imax from one 7kW-Unit <0.5% of F.S. of Imax from one 7kW-Unit <0.5% of F.S. of Imax from one 7kW-Unit <0.5% of F.S. of Imax from one 7kW-Unit <0.5% of F.S. of Imax from one 7kW-Unit <0.5% of F.S. of Imax from one 7kW-Unit <0.5% of F.S. of Imax from one 7kW-Unit <0.5% of F.S. of Imax from one 7kW-Unit <0.5% of F.S. of Imax from one 7kW-Unit <0.5% of F.S. of Imax from one 7kW-Unit
Current Ripple (mArms) 600 380 260 220 60 30 25 15 12 12
Output Speed
Rise time, full load 6ms 6ms 12ms 20ms 20ms 20ms 40ms 40ms 40ms 6ms
Rise time, no load 5ms 5ms 10ms 10ms 10ms 10ms 10ms 20ms 20ms 5ms
Fall time, full load 15ms 15ms 20ms 20ms 40ms 50ms 60ms 80ms 100ms 25ms
Fall time, no load tf < 5s @ Ua < 60V tf < 5s @ Ua < 60V tf < 5s @ Ua < 60V tf < 5s @ Ua < 60V 10s 10s 10s 10s 15s 1s
Resolution of Displayed Value
Voltage range in [V] for spec. below 20V – 99.99V 100.0V – 999.9V 1000V – 1500V
Voltage 00.00 000.0 0000
Voltage during M/S- serial operation N x 00.01 N x 000.1 N x 0001
Current range in [A] for spec. below 0.000A – 9.999A | 10.00A – 99.99A 100.0A – 999.9A 1000A – 99999A
Current 0.000 | 00.00 000.0 00000
Current during M/S- parallel operation N x 0.001 | N x 00.01 N x 000.1 N x 00001
Note*
Reviews
There are no reviews yet.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Optional Accessories …
  • Image of Labpower terminalcovers
    Lab-Power Input/Output Terminal Covers
    1 in stock (can be backordered)
    Read more
  • Image of Telonic no image
    Lab-Power IEEE 488 Interface
    Read more
  • Image of Telonic no image
    Lab-Power RS 485 Interface
  • Image of Labpower diodes
    Lab-Power Output Protection Diodes