Lab-Power LAB-DC30-2100/63 DC Power Supply 0-30V 0-2100A 63kW
Description
Lab-Power LAB-DC30-2100/63 DC Power Supply
The Lab-Power 19-Inch 9U Rack-Mountable Model LAB-DC 30-2100/63 is a 0-30 Volt 0-2100A 63kW CC,CV,CR and CP Industrial DC Power Supply.
Features:
  • High power density: Up to 63kW in a 9U package
  • Voltage 0-30 Vdc
  • Current range: 0-2100 Adc
  • High efficiency operation: Up to 94%
Output Ripple
Voltage ripple (mVpp) 20MHz 40 80 140 140 900 350 350 400 850 900
Voltage ripple (mVpp) 300kHz 15 35 60 60 400 250 250 300 500 550
Voltage ripple (mVrms) 20MHz 15 35 60 60 400 150 150 150 150 200
Voltage ripple (mVrms) 300kHz 10 25 40 40 300 100 100 100 100 150
Current Ripple (App) <0.5% of F.S. of Imax from one 7kW-Unit <0.5% of F.S. of Imax from one 7kW-Unit <0.5% of F.S. of Imax from one 7kW-Unit <0.5% of F.S. of Imax from one 7kW-Unit <0.5% of F.S. of Imax from one 7kW-Unit <0.5% of F.S. of Imax from one 7kW-Unit <0.5% of F.S. of Imax from one 7kW-Unit <0.5% of F.S. of Imax from one 7kW-Unit <0.5% of F.S. of Imax from one 7kW-Unit <0.5% of F.S. of Imax from one 7kW-Unit
Fall time, no load tf < 5s @ Ua < 60V tf < 5s @ Ua < 60V tf < 5s @ Ua < 60V tf < 5s @ Ua < 60V 10s 10s 10s 10s 15s 1s
Resolution of Displayed Value
Voltage range in [V] for spec. below 20V – 99.99V 100.0V – 999.9V 1000V – 1500V
Voltage 00.00 000.0 0000
Voltage during M/S- serial operation N x 00.01 N x 000.1 N x 0001
Current range in [A] for spec. below 0.000A – 9.999A | 10.00A – 99.99A 100.0A – 999.9A 1000A – 99999A
Optional Accessories …
  • Image of Telonic no image
    Lab-Power RS 485 Interface
    Lab-Power Output Protection Diodes
    1 in stock (can be backordered)
    Read more
  • Image of Telonic no image
    Lab-Power IEEE 488 Interface
  • Image of Labpower terminalcovers
    Lab-Power Input/Output Terminal Covers