Discontinued: Micsig SigOFIT MOIP800P, 800MHz, Optical-fiber Oscilloscope Isolated Probe
Out of stock
SKU: MOIP800 Category: Brand:
Description
Micsig SigOFIT MOIP800P, 800MHz, Optical-fiber Oscilloscope Isolated Probe
DISCONTINUED – Please See Alternatives Here
Introducing the Micsig SigOFIT™ Probe, designed with exclusive optical isolation technology for unparalleled signal accuracy. With up to 100MHz bandwidth and a common-mode rejection ratio (CMRR) of 180dB at DC, this probe ensures precise testing of differential signals from ±0.01V to ±6250V. It’s the ideal tool for high-voltage, high-bandwidth applications such as GaN and SiC device testing, motor drive design, and power converters.
See all Attenuating tips here
Key Features
  • 100 MHz bandwidth
  • 180dB CMRR at DC, 108dB at 1GHz
  • ±6250V differential input voltage range
Safe to Test GaN
The test leads of SigOFIT probe are short and with coaxial cable transmission, the input capacitance is as low as 1pF minimum, very safe to test GaN.
Present True Signal
SigOFIT probe has highest common mode rejection ratio, or CMRR, up to 122dB at 200MHz, over 100dB at 1GHz. It's the ultimate referee of signal fidelity measured by other voltage probes.
Model & Ordering Name MOIP100P MOIP200P MOIP350P MOIP500P MOIP800P MOIP1000P
Bandwidth 100MHz 200 MHz 350 MHz 500 MHz 800 MHz 1 GHz
Rise time ≤3.5ns ≤1.75ns ≤1ns ≤700ps ≤500ps ≤450ps
Output Voltage Range ±1.25V ±500mV
Noise <450μVrms <450μVrms
Propagation delay 15.42ns (2m fiber length) 16ns (2m fiber length)
Power supply DC 12V
DC Gain accuracy 1%
MOIP800P
MOIP1000P
OP20-1G MMCX 20:1 @0dB
2:1 @20dB
±10V
±1V
1000Vpp 4.47MΩ || 4pF
OP50-1G (Standard) MMCX 50:1 @0dB
5:1 @20dB
±25V
±2.5V
1000Vpp 4.19MΩ || 2pF