Micsig SigOFIT MOIP1000P, 1GHz, Optical-fiber Oscilloscope Isolated Probe
Description
Introducing the Micsig SigOFIT™ Probe, designed with exclusive optical isolation technology for unparalleled signal accuracy. With up to 100MHz bandwidth and a common-mode rejection ratio (CMRR) of 180dB at DC, this probe ensures precise testing of differential signals from ±0.01V to ±6250V. It’s the ideal tool for high-voltage, high-bandwidth applications such as GaN and SiC device testing, motor drive design, and power converters.
See all Attenuating tips here
Key Features
  • 100 MHz bandwidth
  • 180dB CMRR at DC, 108dB at 1GHz
  • ±6250V differential input voltage range
  • Auto-calibration in just 1 second
  • Compatible with all BNC-type oscilloscopes
Applications
  • Design of motor drive, power converter, electronic ballast
  • Design of GaN, SiC, IGBT Half/Full bridge devices
  • Design of inverter, UPS and switching power supply
  • Safety test for high voltage, high bandwidth applications
  • Power device evaluation
  • Current shunt measurements
  • EMI & ESD troubleshooting
  • Floating measurements
Product Images
Real Optical Isolation Technology
Safe to Test GaN
The test leads of SigOFIT probe are short and with coaxial cable transmission, the input capacitance is as low as 1pF minimum, very safe to test GaN.
Best Probe for Third-Gen Semiconductor
Highest Accuracy
Present True Signal
SigOFIT probe has highest common mode rejection ratio, or CMRR, up to 122dB at 200MHz, over 100dB at 1GHz. It's the ultimate referee of signal fidelity measured by other voltage probes.
Product Videos
Documentation
SigOFIT Optical-fibre Probe Specifications:
Model & Ordering Name MOIP100P MOIP200P MOIP350P MOIP500P MOIP800P MOIP1000P
Bandwidth 100MHz 200 MHz 350 MHz 500 MHz 800 MHz 1 GHz
Rise time ≤3.5ns ≤1.75ns ≤1ns ≤700ps ≤500ps ≤450ps
Output Voltage Range ±1.25V ±500mV
Noise <450μVrms <450μVrms
Propagation delay 15.42ns (2m fiber length) 16ns (2m fiber length)
Power supply DC 12V
DC Gain accuracy 1%
Common mode voltage range 85kVpk
Fiber cable length 2m (Customizable)
SigOFIT Optical-fibre Probe Attenuators and Specifications for this model:
MOIP800P
MOIP1000P
OP20-1G MMCX 20:1 @0dB
2:1 @20dB
±10V
±1V
1000Vpp 4.47MΩ || 4pF
OP50-1G (Standard) MMCX 50:1 @0dB
5:1 @20dB
±25V
±2.5V
1000Vpp 4.19MΩ || 2pF