Siglent SHS1000X Series Handheld Digital Oscilloscopes with Isolated Channels
Bandwidth:  100MHz, 200MHz Models| Channels: 2 | Real-Time Sampling Rate: 500MSa/s / 1GSa/s
Isolation voltage: CATIII 600 Vrms, CATII 1000 Vrms
100 MHz or 200 MHz bandwidth models
Sample rate of 1 GSa/s (single-channel)/500 MSa/s (two-channels)
Record length up to 12 Mpts.
Hardware-based true RMS multimeter
IP51 dust/water resistance certified
The SHS1000X series features full isolation between the two oscilloscope channels, one multimeter channel, power adapter and the USB host/device port. including 200 MHz and100 MHz model.A single ADC with 1 GSa/s maximum sample rate, and a single memory module with 12 Mpts memory depth. When two channels are enabled, each channel has sample rate of 500 MSa/s and a standard record length of 6 Mpts. When only a single channel is actived, the maximum sample rate is 1 GSa/s and the maximum record length is 12 Mpts. For ease-of-use, the most commonly used functions can be accessed with its user-friendly front panel design.The full isolation makes it ideal for both laboratory and floating signal measurement because it reduces the risk of accidental short circuits.
Model
Channels
Bandwidth
Real-Time Sampling Rate
Multimeter
Isolation Level
Memory Depth
Price
SHS1102X
2
100MHz
1GSa/s
voltage, current, resistance, etc, 8 regular functions
1000 V CAT II,
600 V CAT III
12Mpts
SHS1202X
2
200MHz
1GSa/s
1000 V CAT II,
600 V CAT III