Tekbox TBSWR-300K6000 50 Ω General Purpose VSWR Bridge
SKU: TBSWR-300k6000 Categories: , , , Tag: Brand:
Description
TBSWR-300K6000 VSWR Bridge – High-Performance RF Power Measurement
Key Features:
  • Wide Frequency Range: Characterized from 300 kHz to 6 GHz, providing flexibility for numerous RF power measurement applications.
  • Low Insertion Loss:
    • 300 kHz to 1 GHz: < 1.8 dB
    • 1 GHz to 6 GHz: < 2.6 dB, significantly lower than the industry-standard 7 dB.
  • Exceptional Directivity:
    • 300 kHz to 700 kHz: > 25 dB
    • 700 kHz to 4 GHz: > 30 dB
    • 4 GHz to 6 GHz: > 20 dB
  • Max Power Handling:
    • 300 kHz to 6 GHz: 4 W CW, with a short-time max power of 1 W for output shorted or open conditions.
Specifications:
  • Frequency Range: 300 kHz – 6 GHz
  • Coupling:
    • 300 kHz to 3 GHz: -20 dB ± 1 dB
    • 3 GHz to 6 GHz: -19 dB to -16 dB
  • Operating Temperature Range: -20°C to +40°C
  • Impedance: 50 Ω
  • Port Matching: > 20 dB for optimal performance
  • RF Connectors: SMA-female
  • Dimensions: 170 mm x 40 mm x 32 mm